Can Turkey afford to back down? | iROZHLAS

0
4


The situation in the Eastern Mediterranean has worsened to such an extent that representatives of the great powers, major and minor powers and international organizations are taking turns in the region, both on a treadmill. The region is regularly discussed by NATO, and a solid eight-hour shift was also demonstrated by politicians at the last EU summit. The threat of war and the threat to the vital interests of many parties are an everyday reality.
Comment
Prague

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

Close
NATO Chief Jens Stoltenberg and Turkish President Recep Tayyip Erdogan in Ankara Source: Profimedia stock photos

Jens Stoltenberg, Secretary General of the North Atlantic Alliance, who has visited Ankara and Athens, knows this. In Turkey, he learned that everyone was hurting him, led by France, Greece and the Republic of Cyprus.

Listen to the full commentary by Thomas Kulidakis

In addition, the above-mentioned states are said to have taken hostages out of the European Union. It is said that under the impression of the Greek-Cypriot in the view of Turkey’s unjustified demands, it allegedly commits undue retaliation, as it is a hostage of Paris, Ankara and Nicosia.

It is said that the transatlantic hegemon of international politics is not fair to Turkey in the same way. US Secretary of State Mike Pompeo also visited the area just days before Stoltenberg. However, contrary to usual practice, the head of American diplomacy did not come to Turkey. Given that in the past, all US officials were careful to visit both countries, Ankara’s message could not have been clearer.


Sjednotit, nebo trvale rozdělit? Severní Kypr ve volbách rozhoduje o směřování neuznaného státu


Číst článek


Trůn prezidenta Erdogana

Washington si vybral stranu a potvrdil to konkrétními kroky. Posílením obranné smlouvy s Řeckem, částečným zrušením zbrojního embarga vůči Kyperské republice.

Ve věci Turecka prý postupuje ve shodě s Evropou, především Francií a Německem. Paříž hraje v tomto případě zlého policistu, Berlín toho hodného. Země galského kohouta si za to vysloužila turecká slova o kolonialismu, islamofobii a podobně, náš západní soused výčitky, že není nestranný ani on, ani Evropská unie.

Turecku ale podle Ankary ubližuje kde kdo, včetně například Kanady. Zastavila vývoz zbraní do Turecka. Ubližují prý také zrádní Arméni. Severní Makedonie nechá své vzdušné nebe hlídat řeckými a ne tureckými stíhačkami. Na práva Turecka na zemní plyn prý nikdo nedbá, Jeruzalém je turecký, židovský stát a Egypt podporují regionální konkurenci. Turecké vedení si ovšem dává dobrý pozor, aby neznělo jako uplakánek, a odpovídá před vlastním veřejným míněním tvrdě.Protiletadlový systém ruské provenience S-400, který leží v žaludku NATO a USA, zamířil na pobřeží Černého moře k prvním zkouškám. Nabídka jakékoliv potřebné pomoci Ázerbájdžánu čeká na chvíli, kdy se ji Baku rozhodne využít.

V mezinárodně neuznaném severním Kypru se má otevřít pláž Varoša, která podle rezolucí OSN otevřená být nemá. Prezident Recep Tayyip Erdogan opakuje, že se jeho země nároků ve východním Středomoří nevzdá.

Jedná se o bojovnou rétoriku, kterou v praxi doplňují různé ústupky, na něž vzápětí navazuje činnost, které ostatní označují za eskalace a provokace. V teoretické rovině by Turecko v příhodnou chvíli mohlo zkusit získat výměnou za ústupky, co se dá. K tomu by ale potřebovalo spolupráci ostatních států, které by musely motivovat státy mocnější. Ty ale evidentně s Tureckem ztrácejí trpělivost. Ustoupit ale z rohu ve zdi není moc kam.

Turecké veřejné mínění odpustí ledacos, ale ne ztrátu ekonomického blahobytu v kombinaci se ztrátou mezinárodně politické prestiže budované na osmanském romantismu. Pokud ho přesto zahraničí k viditelným ústupkům donutí, trůn prezidenta Erdogana se ze stability radovat moci nebude.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Thomas Kulidakis

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here