Chief of military paramedics on the construction of a field hospital: We are used to dealing with such situations iROZHLAS

0
5


The first part of the organizational team and part of the soldiers who have the task of building a backup hospital for patients with covid-19 arrived in Prague’s Letňany on Sunday. In an interview with Radiožurnál, the director of the military health section of the Ministry of Defense, General Zoltán Bubeník, said that the army was ready for construction. However, he admitted that he first learned about the plan from the media. According to him, the hospital in the exhibition hall has an advantage in the background.




An interview
Prague

Share on Facebook




Share on Twitter


Share on LinkedIn


Print



Copy the url address




Abbreviated address





Close




Soldiers help where possible, but their capacity is slowly running out. Illustration photo Photo: Michaela Danelová | Source: iROZHLAS.cz

“Intensive planning is taking place for the building itself, the individual specialized workplaces are being drawn up, the beds have been drawn out so that the entire variant can fit into those halls,” General Bubeník outlined the course of the work.

The government approved a field hospital in Letňany, Prague. It should be used only when the capacities are exhausted

Read the article


Does the military have experience building such a large field hospital? There are only two military field hospitals, each with fifty beds.
We have not yet built a field hospital with five hundred beds, however, I consider the beds as such to be the least complicated matter, because we will put it in the finished hall, which forms the basic background for us.

If a field hospital is being built, then you really have to start there on a green field – build a complete infrastructure, level the floors, introduce energy, waste management, water, set up tents, make flat floors. In field conditions, it is more complicated work than here, bringing containers and leveling beds.

So is Thursday’s information from the Minister of Defense Lubomír Metnar (for YES) that the army will provide a hundred beds?
One hundred beds, it is a set of two field hospitals. We were given the task to make it to 500 beds. So there will be a need for cooperation with the State Material Reserves Administration, which will fill us to the required capacity.

And what about the medical staff who would take care of patients in Letňany?
We will calculate the medical staff with the relevant regulations, however, this is a crisis option, where we can imagine that doctors and nurses in this case take care of a little more beds than in the standard state.

We take it by putting a whole set of two field hospitals there, which currently numbers about 25 doctors and about 100, 120 nurses. And they added that by moving health workers there from other health care structures than just field hospitals.

So the army will provide a total of 200 people to the backup hospital in Letňany?
Two hundred people, and that was the resolution of the government. Two hundred people are medical staff and sixty people are for initial construction, operation and later guarding.

When did you learn that your task as an army was to build a field hospital with five hundred beds?
It was information practically on Thursday morning, first from the media. Then came the information from the army command. The planning processes began immediately. We are used to dealing with these situations. After all, several deployments in our humanitarian missions – be it Pakistan, Albania or Turkey – also had quite a lot of money.


Na výstavišti v Letňanech vznikne polní nemocnice. Lůžka dodá armáda i správa hmotných rezerv


Číst článek


Nic nezvyklého

A existovaly dopředu nějaké plány a scénáře, že by se taková nemocnice v Letňanech budovala?
Prakticky každé dva roky děláme výstavbu polní nemocnice ve formátu do padesáti lůžek. Ale má to plochu 40, nebo 50 krát 80 metrů na tradičním podzimním cvičení Medical Man v Hradci Králové. Jsme zvyklí zapojit kompletní infrastrukturu, včetně připojení spojeneckých kontejnerů nebo stanů. Většinou děláme na bázi států V4 společné cvičení. Takže plány a standardní postupy máme nastavené, to není nic nezvyklého.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček z ČSSD ještě ve čtvrtek Radiožurnálu řekl o pandemickém plánu a případné aktivaci nemocnice v Těchoníně. Na to ještě armáda má kapacity?
Buď bude volba záložní nemocnice v Letňanech, kde 200 lidí zdravotnického personálu obslouží 500 lůžek. Nebo díky specifickému postavení Těchonína, specializované infekční nemocnici, je komplex zaměřen na 28 lůžek. Dvacet je standardních, osm ventilovaných. Kvůli komplexu, opatření, vzduchotechnice, podtlaku, práci ve skafandrech, tak potřebujeme mít poměrně stejné množství personálu. Takže pro mě je volba radši 200 lidí na 500 lůžek, než 200 lidí na 28 lůžek.

O pomoc armády si žádají nemocnice, zdravotnická zařízení, domovy pro seniory… Máte na takovou pomoc ještě kapacity?
Považuji za důležité říct, že ono je to možná neviditelné, ale prakticky všichni příslušníci polních nemocnic – obou, které máme – pracují jako výpomoc. Je to tak posledních deset let. Pracují na jednotlivých odděleních od chirurgií, přes ARO, interna a tak dále. Jsou to běžná oddělení jak ve vojenských, tak v civilních nemocnicích, na záchrankách.

Takže i ta aktivace nemocnice v Letňanech, která je samozřejmě součástí až těch nejděsivějších krizových plánů, by znamenala aktivaci toho personálu a stažení z civilních a vojenských nemocnic.

Takže si myslím, že ačkoli ta práce není tak viditelná na první pohled, tak ti vojáci a vojenští zdravotníci jsou dennodenně nasazeni na výpomoc. Bohužel to vypadá tak, že pokud některá nemocnice požádá o výpomoc, tak pro nás to znamená, že z jedné nemocnice musíme ty lidi vzít, abychom je přesunuli do jiné. Takže to je Sofiina volba, tady se těžko uvažuje.


Pražské nemocnice žádají lidi vyléčené z covidu, aby darovali krevní plazmu. Chybí jim pro nemocné


Číst článek


Armádní kapacity

Takže volný zdravotnický personál armáda už nemá?
Jedině, že bychom šli opravdu na ten katastrofický scénář, že povoláme i všeobecné praktické lékaře a všeobecné praktické sestry, řekněme ty vojenské obvoďáky, do první linie. Což bylo několikrát prezentováno klinickou skupinou, respektive ministrem zdravotnictví, že to je opravdu ta nejzazší možná varianta, abychom neohrozili primární péči v terénu.

My musíme mít armádu připravenou, musíme mít vojáky připravené na jakékoli krizové scénáře, a v té první linii se o ně postarají pouze vojenští lékaři nebo zdravotníci.

O kolika praktických lékařích se bavíme?
Celkově těch praktických lékařů je skoro sedmdesát. Z toho někteří jsou momentálně taky nemocní, protože přicházejí do styku s vojáky. Vojáků-zdravotníků je asi stovka. To je opravdu až záložní kapacita, ale je to stejná paralela jako u civilních, více než pěti tisíc obvodních lékařů.

To je zdravotnický personál, ale v domovech pro seniory nejsou zdravotníci, tam jsou často řadoví vojáci. Na pomoc těmto zařízením tedy kapacitu armáda ještě má?
Podle nařízení vlády ještě z jara umí armáda vyčlenit, myslím, až ke třem stovkám těchto vojáků. K tomu jsme dostali mandát. Já myslím, že se velmi intenzivně točí v nasazeních jak v domovech pro seniory, tak alzheimer centrech. Dělají tam excelentní práci a kolikrát drží tato zařízení nad vodou, pokud dojde k velké nákaze personálu. Myslím, že jakákoli výpomocná práce, každá zdravá ruka, v tom domově důchodců může pomoci.

Kolik jich teď z těch tří set možných pomáhá?
Teď to co je nasazeno, to co vím, jsou počty okolo dvaceti lidí v domově Slunečnice v Ostravě, v domově v Kravařích. Teď máme čerstvý požadavek nasadit lidi od víkendu v domově seniorů v Jaroměři, takže se může stát, že velmi rychle bude i tato kapacita úplně naplněna.

Jana Magdoňová, onz

Sdílet na Facebooku




Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


Tisknout



Kopírovat url adresu




Zkrácená adresa





Zavřít




LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here