Japan will decide to release water from Fukushima into the sea. There is space in the tanks iROZHLAS

0
6


The Japanese government plans to release contaminated water into the sea from the Fukushima nuclear power plant, which was destroyed nine years ago by a strong earthquake and subsequent tsunami. The Kyoto agency reported on Thursday, referring to informed sources. An official decision could be made in Tokyo this month, ending a seven-year debate on how to dispose of water used to cool damaged reactors.
Such

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

Close
Containers of radioactive water from the Fukushima nuclear power plant in Japan Photo: Issei Kato | Source: Reuters

The Japanese purify this water with a filtration system that removes most of the hazardous material, except for tritium, a hydrogen isotope that is difficult to separate and is considered relatively harmless. However, there is room for it in the Fukushima tanks, in September it filled 1,044 tanks. In the summer of 2022, the contaminated water will no longer be stored, writes Kyodo.


Syrská válka, nástup Trumpa i Fukušima. Deset událostí končící dekády, které změnily svět


Číst článek


Pokud japonská vláda plán oficiálně schválí, budou následovat nezbytné konstrukční práce a posudek japonského jaderného úřadu. Pravděpodobně by tak vypouštění vody do moře z Fukušimy nezačalo dříve než za dva roky.

Běžný způsob

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi při únorové návštěvě elektrárny prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům a je to běžný způsob, jakým jaderné elektrárny s vodou nakládají.

S plánem vlády však nesouhlasí místní obyvatelé a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti. Dopadů na životní prostředí se obává i Jižní Korea, která už nyní zakazuje dovoz mořských plodů z vod u Fukušimy.

Jadernou elektrárnu Fukušima zničilo silné zemětřesení s následnou vlnou cunami, které Japonsko postihlo 11. března 2011 a vyžádalo si více než 18 tisíc mrtvých nebo pohřešovaných a více než 6000 zraněných.

ČTK

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here