King Rama X of Thailand effectively rules his country from Germany. Neither the Thais nor the German government like it iROZHLAS

0
12


German Foreign Minister Heiko Maas said the German government did not want Thai Rama X to rule his country from Germany. Reuters reported on Thursday. The Thai king spends most of his time in Bavaria, where his son goes to school. In recent weeks, part of the population of Thailand has taken to the streets demanding the reform of the monarchy. The Thai government and the royal palace have not yet commented on the words of the German foreign minister.
Berlin / Bangkok

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

Close
Thai King Rama X. with Queen Photo: STRINGER | Source: Reuters

During an interpellation, a member of the German Green Party, Frithjof Schmidt, asked the foreign minister why “the German government tolerates the very non-standard” behavior of the Thai king. He actually rules Thailand from Germany. “We have clarified that Thai policy should not be governed from German territory,” the German foreign minister said.


Pilot, vášnivý cyklista i jeden z nejbohatších lidí na světě. Na thajský trůn oficiálně usedl Ráma X.


Číst článek


Maas připustil „možnost“ zmrazení rozhovorů o volném obchodu s Thajskem, pokud tamní vláda bude blokovat demokratické reformy. Evropská unie přerušila vztahy s Thajskem v roce 2014 po vojenském puči. Po loňských volbách, ve kterých uspěl současný premiér a bývalý generál Prajutch Čan-Oča, ale rozhovory obnovila.

V září se v Thajsku konaly demonstrace, při nichž lidé požadovali reformu monarchie. Kritizují mimo jiné náklady na provoz královského dvora a právě také fakt, že král Ráma X. tráví většinu času v Evropě.

Na konci září stovky tisíc Thajců žádaly na twitteru zavedení republiky v této sedmdesátimilionové zemi. U velké části Thajců se ale monarchie stále těší velké úctě.

Současný král Ráma X. nastoupil na trůn v prosinci 2016, několik měsíců po smrti svého otce Pchúmipchona Adundéta, který stál v čele Thajska 70 let a těšil se nesmírné úctě a oblibě. Před nástupem na trůn měl monarcha pověst sukničkáře a výstřední osobnosti.

ČTK

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here