Teachers face ‘uninvited guests’ in online lessons. The schoolchildren themselves invite them to class iROZHLAS

0
5


Some teachers and schoolchildren, who are now in contact only through the Internet, have to deal with uninvited guests online. Even completely unknown people connect to virtual classes through third-party accounts. At the same time, the children themselves invite them to teach. However, such an intruder can then destroy the entire online teaching.
Prague

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

Close
Schoolchildren learned from home in the spring during the first wave of coronavirus. Illustration photo Photo: Michaela Danelová | Source: iROZHLAS.cz

“What is it? What is it, there are two more here … Please, for the last time: who is Teresa? ”

A complete stranger has just entered an online geography class who signed up for a class video conference.

Teaching over the Internet is starting to be complicated by children who invite strangers to online lessons. How to prevent such a disruption of teaching and what threatens the perpetrators? Listen to a report by Jana Magdoňová

Tomáš Kebert, a teacher at the second stage of primary school, has a similar experience: “When I joined the class, there was a person who was changing his name, changing his profile pictures. The names were inappropriate, so were the profile pictures. And sometimes he had some inappropriate comments and allusions, “he describes for Radiožurnál.

In this case, an unknown intruder with eights remained for an hour. But according to Kebert, it was the first and last time. “We solved it by better setting up a google application for schools. The teacher will always be the moderator of the meeting, so he will be able to fire a person who does not belong there. ”

As schools have switched to online teaching, there have been more cases where children send a link to an online lesson to strangers who completely break up teaching. According to children’s cybersecurity expert Kamil Kopecký from Palacký University in Olomouc, children want to have fun or gain fans and become a youtuber.


Dodržujte školní režim, radí dětský psycholog Mertin s domácí výukou


Číst článek


„Tohle je hrozně zajímavý materiál pro streamy, takže hledají co nejvíce atraktivního obsahu a záznamy z hodin, kdy mluví učitel a děti a jeho nějaké vtipné nebo zajímavé a ještě třeba nabourané nebo rozložené, to je zajímavý obsah, který mohou sledovat příznivci těchto nastupujících youtuberů,“ popisuje.

Podle Kopeckého je důležité, aby v každé videokonferenci mohl učitel tlumit mikrofony dětem nebo vyhazovat z online výuky cizí účty.

Upozorňuje i na to, že systémy pro videokonference od Microsoftu nebo Googlu umožňují, aby se do virtuální třídy mohly přihlásit jen děti s unikátním e-mailem a heslem. Do online výuky se tak nedostane nikdo cizí, pokud mu školák nedá své přístupové údaje.

Školy často využívají i program Zoom, v tomto případě funguje takzvané předsálí. Každý učitel si zkontroluje, koho v předsálí před danou hodinou má a ručně ho přidá do systému. Třídu pak uzamkne a nikdo další se tam nedostane.

Bezpečnostní problém

Podle Kopeckého je narušování hodin problém i z pohledu bezpečnosti.

„V e-learningových systémech jsou osobní údaje dětí – jsou tam fotografie, jména a příjmení, někdy jsou tam i telefonní čísla a další kontakty. V situaci, kdy někdo cizí vstoupí do nějaké skupiny, která tyto údaje kumuluje, tak má k těmto údajům přístup,“ vysvětluje.


Školy zápasí s online výukou. ‚Změnit způsob přemýšlení lidí jde nejlépe šokem,‘ říká pedagog


Číst článek


Naďa Eretová, šéfredaktorka časopisu Řízení školy, který učitelům poskytuje rady a doporučení s nejrůznějšími problémy, se už obrátila na právníky. A zjistila, že se učitelé můžou v takových případech obrátit i na soud.

„Protože se k nám dostaly informace o tom, že se takové jednání začalo dít, tak jsme zadali advokátní kanceláři právní rozbor. Učitelé mají možnost bránit se proti uveřejnění videozáznamu, které byly zachyceny jinou osobou a které mají poškozeného urazit nebo zesměšnit, a to případně žalobou na ochranu osobnosti,“ upřesňuje.

Pokud by se narušení výuky považovalo za přestupek v oblasti občanského soužití, hrozí pokuta až 15 tisíc korun.

Jana Magdoňová

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here