The president of the medical chamber called on Czech doctors abroad to return home. But they do not react very well iROZHLAS

0
13


Sixteen Czech doctors abroad have so far shown interest in returning to the Czech Republic on a temporary basis. The president of the Czech Medical Chamber, Milan Kubek, called on them to come to the aid of the Czech healthcare system, which is getting into a serious personnel crisis due to the epidemic. So far, more than 6,000 paramedics have contracted Covid-19.
Prague

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

Close
Czech doctors abroad reject the traditional criticism that they graduated for free and left for the better. Illustration photo Photo: Eric Gaillard | Source: Reuters

“Based on my call, sixteen volunteer doctors have signed up so far. We are redirecting them to the Ministry of Health, Department of Health Services, “said Milan Kubek, President of the Czech Medical Chamber, to Radiožurnál.

According to him, an anesthetist from Switzerland, who was stuck in the Czech Republic due to epidemic reasons, or a colleague from Nimes in France or a doctor from Germany, spoke.


Lékař bez hranic Šebek: Polní nemocnice je špatný nápad. Nehledejme spasitele, každý může být hrdina


Číst článek


„Předpokládáme, že by přednostně pracovali v nemocnici, kde působili předtím a mají tam nějaké vazby. Ale to všechno ještě musíme zprocesovat, aby s tím souhlasili jejich zaměstnavatelé, je třeba zajistit pojištění. Není to vůbec jednoduché.“

V zahraničí pracuje několik tisíc českých lékařů a lékařek. Řada z nich působí ve Velké Británii, nejvíce zdravotníků je ale v Německu a Rakousku.

Na klinice Johanna Keplera v rakouském Linzi pracuje pět anesteziologů. Čtrnáct let tam působí Ctibor Vojta, který se vypracoval na primáře jednotky intenzivní péče. Návrat lékařů, byť jen na několik týdnů, považuje za nereálný.

„Situaci chápu, ale třeba já jsem jeden ze dvou lékařů intenzivní péče, kteří se o pacienty s covidem starají. Pravděpodobnost, že by zaměstnavatel řekl, já tě tu nepotřebuju, je takřka vyloučená. Máme stop na dovolené, chrání si nás tady,“ popsal.

Český nezájem

Primář Vojta připomíná, že když bylo na jaře v těžké epidemické situaci Rakousko, českou stranu to nezajímalo. Naopak byli to Rakušané, kteří českým zdravotníkům pomáhali a projevili o ně viditelný zájem. „Jezdím každý den z Českého Krumlova a musel jsem stát nesmyslně na hranici i tři hodiny. Pak dvanáctka na klinice a to samé zpátky. Nikdo v Česku neprojevil žádnou solidaritu. Rakušané nám pendlerům zajistili bydlení, stravu, postarali se o všechno. To jim to máme vrátit tak, že je opustíme?“

Pomoc českých lékařů ze zahraničí nepovažuje za uskutečnitelnou ani anesteziolog Vojtěch Danihel z nemocnice v Markdretwitzu, který leží třicet kilometrů za Chebem. Spíš by pochopil, kdyby se stěhovali pacienti.

„Mně to není lhostejné. V této situaci bych pomohl, mám v nemocnici v Karlových Varech, kde jsem pracoval, kamarády, mám tam i pacienty. Ale to nejde. Dokážu si ale představit, že české pacienty bude záchranka vozit do Německa. Tady se o ně umíme postarat, kapacita je tu pořád velká, i když pacienti přibývají,“ navrhl Danihel.


Lůžek je podle českých nemocnic zatím dostatek. Na řadě míst chybí nebo bude chybět personál


Číst článek


Prezident České lékařské komory Milan Kubek si je vědom obtíží spojených s návratem, ale je rád za každého. „Je to komplikované, vím. Nejsem naivní a nečekám, že přijdou stovky lékařů. Ale ti kvalifikovaní především z jednotek intenzivní péče by mohli o to víc pomoct.“

Opačně by to nefungovalo

Čeští lékaři v zahraničí odmítají tradiční kritiku, že vystudovali v Česku zdarma a odešli za lepším. Primář Ctibor Vojta to slyšel už stokrát.

„Pracoval jsem v českém zdravotnictví patnáct let za plat nižší než automechanik, který opravoval moje ojeté auto. Já jsem to vrátil dostatečně. Málokdo ale odchází kvůli penězům. Odchází kvůli podmínkám, špatnému systému vzdělávání mladých lékařů a kvůli obrovským přesčasům,“ řekl.

Výzvu k návratu nepovažuje za šťastnou ani kolegiální anesteziolog Vojtěch Danihel z dalšího důvodu. Kdyby podle něj podobnou výzvu vydala lékařská komora na Slovensku, české zdravotnictví by se hroutilo. „Víte, kolik pracuje v českých nemocnicích slovenských sestřiček? Nebo kdyby odešla jen třetina slovenských lékařů? Tak je s českým zdravotnictvím konec.“

Ľubomír Smatana

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here