There was criticism on Facebook and Twitter. Social networks tried to block an article about Joe Biden’s son iROZHLAS

0
5


Facebook and Twitter social networkers have been criticized for trying to block a New York Post article about the son of Democratic Party presidential candidate Joe Biden and his alleged activities in Ukraine. According to the BBC server, the procedure of both platforms is non-standard, according to The Intercept server, both media crossed an imaginary boundary, and according to a Los Angeles Times reporter, this put itself in a situation from which they cannot emerge victorious.
New York

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the url address
Abbreviated address

Close
Hunter Biden with his father Joe in the archive image Photo: Carlos Barria | Source: Reuters

Controversy over Twitter and Facebook emerged shortly after a US House of Representatives subcommittee finalized a report on the market power of Facebook and three other major technology companies.

The subcommittee concluded that Facebook and others were monopolistic. The vaguely explained steps surrounding the New York Post article could thus be another reason for Facebook to be forced to split up.


Sociální sítě Facebook i Twiter smazaly nebo zablokovaly Trumpovy výroky o covidu a chřipce


Číst článek


Bulvární, pravicově zaměřený New York Post patřící australskému magnátovi Rupertu Mudrochovi je jedním z nejčtenějších amerických deníků. Na základě nejasných informací tento týden napsal, že má důkazy o tom, jak Bidenův syn Hunter využíval vlivu svého otce na Ukrajině a inkasoval za to vysoké částky.

Nestandardní postup

Právě tyto nejasnosti se pro Twitter a Facebook staly důvodem, proč na svých platformách článek omezily, respektive úplně zablokovaly. Twitter svůj krok zdůvodnil tím, že v článku jsou informace získané hackerským způsobem, zatímco Facebook argumentoval tím, že takové informace musí nejprve ověřit.

Jak ale napsal server BBC, ani jeden postup není standardní. Facebook i Twitter po kritice svá vlastní pravidla pro postup v takových případech už za několik hodin upravily, čímž si podle serveru The Intercept ale ještě více uškodily.


V USA chtějí omezit monopolní sílu firem jako Amazon, Apple, Google a Facebook


Číst článek


„Téměř okamžitě po zveřejnění začali novináři naklonění Bidenovi vytvářet ovzduší krajního nepřátelství a opovržení vůči článku v New York Post, a dali jasně najevo, že pokud nějaký novinář článek byť jen zmíní, dočká se útoku,“ tvrdí novinář Glenn Greenwald na serveru The Intercept, který současně ale článek kritizoval. Podle něj jsou mnozí zaměstnanci Facebooku a Twitteru stoupenci demokratů.

Reportér listu The Los Angeles Times Matt Pearce uznává, že k článku v New York Post je nutné přistupovat obezřetně, ani to ale podle něj nedává Facebooku a Twitteru právo stavět se do role arbitra, který bude určovat, co lidé mohou číst, a co ne. „Když Facebook omezí distribuci, je to trochu jako když firma, která vlastní auta na distribuci novin, se rozhodne ty noviny nedoručit jen proto, že se jí nelíbil článek v těch novinách. Edituje snad noviny dopravní firma? Jak se zdá, tak už ano,“ myslí si Pearce.


Facebook ohlásil omezení před americkými volbami. Týkat se budou politických reklam a přeposílání zpráv


Číst článek


The Intercept píše, že i když Twitter má ve svých pravidlech jasně formulované důvody blokovat příspěvky s protiprávně získaným obsahem, na článek v New York Post to lze podle serveru vztáhnout jen těžko. Pokud by totiž Twitter svá pravidla uplatňoval konzistentně, musel by smazat kvanta dalších příspěvků. Například i ty, která se týkají daňových přiznání prezidenta Donalda Trumpa, jak je začal zveřejňovat The New York Times, myslí si Greenwald.

A nehledě na to, že i novinářsky nejcennější kauzy posledních let, jako je WikiLeaks, Panama Papers, informace od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena a mnoho dalších, se spoléhaly na materiály často získané právě od hackerů.

ČTK

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here